Oog hebben voor een ander – ook in Jeruzalem!

Marleen Anthonissen-van der Louw werkt namens Kerk in Actie als pastoraal werker in Jeruzalem. ‘Ik probeer mensen een liefdevolle omgeving te bieden waar ze even hun hart kunnen luchten en op kunnen laden, voordat ze weer de samenleving vol uitdagingen instappen.’

In een behoorlijk gepolariseerd stukje van de wereld kiest Marleen voor een andere weg. Een waarin het Evangelie goed nieuws is voor iedereen. ‘Ik gebruik weleens het beeld dat als je op de rots Christus staat, je vanaf die rots naar alle kanten kunt kijken. Met andere woorden: je hoeft niet te polariseren of een kant te kiezen. Je mag juist vanuit Jezus’ liefde oog hebben voor alle kanten en alle mensen, wat hun positie in het conflict ook is’, legt Marleen uit.

Onverwacht weduwe met twee kinderen

Vier jaar werkt Marleen nu als pastoraal werker voor de Lutherse Redeemer Church in Jeruzalem. Samen met haar echtgenoot Ilja werkte ze eerst een aantal jaar in Kazachstan, voordat ze, ondertussen met twee kinderen, in Jeruzalem neerstreek. Haar man Ilja overleed afgelopen najaar heel onverwacht. Hoewel het verdriet en de verslagenheid groot is, is ze vastbesloten dat haar plek voorlopig Jeruzalem is. ‘Samen met Ilja heb ik het werk hier opgebouwd. Hij is nog steeds zo’n groot onderdeel van ons leven hier. Daarom is het heel prettig om hier te zijn.’

‘In Nederland is het lijden en de dood iets dat mensen het liefst wegstoppen. Dat ongemak rondom de dood is hier veel minder en dat helpt mij enorm. Vorige week nog kwam een docent van mijn kinderen naar me toe om te vragen hoe het met me ging. Ze nam echt de tijd en omdat ze zelf iets soortgelijks had meegemaakt, kon ze me ook praktische tips geven. Heel waardevol.’

Ik vond het een beetje een luxe-studie

Dat Marleen in Jeruzalem als pastoraal werker werkt, was geen voor de hand liggend scenario. Marleen volgde de studie Grieks en Latijn, maar besloot na haar studie een tussenjaar te doen. ‘Ik kom uit een gezin waarin het belangrijk is om je talenten te gebruiken, maar ook om je in te zetten voor het koninkrijk van God. Die studie Grieks en Latijn was wel heel leuk, maar ik vond het ook een beetje een ‘luxe-studie’, want terwijl ik mij verdiepte in eeuwenoude teksten, leefden mensen elders op de wereld in armoede en ongelijkheid.’

Ze besluit een tussenjaar te doen die ze als vrijwilliger deels doorbrengt in een pastoraal centrum De Herberg in Oosterbeek. Het andere half jaar werkt ze voor een ontwikkelingsorganisatie in Pakistan. ‘Ik wilde eigenlijk naar India, maar het werd Pakistan en Afghanistan. Tot mijn eigen verbazing voelde ik me er snel thuis. Ik herkende namelijk veel van de cultuur uit de tijd van de Grieken en de Romeinen: de groepscultuur, de patriarchale samenleving, de rol van de vrouw… Ik vond het reuze interessant om in zo’n samenleving die ik vooral uit de oude geschriften kende, rond te lopen.’

Als hoogopgeleid persoon kun je ook van waarde zijn voor de samenleving

De periode in Pakistan was voor Marleen ook heel bepalend in de keuzes die ze daarna maakte. ‘Ik zag in Afghanistan dat als gevolg van de oorlog de elite verdween. Zij vertrokken naar veilige oorden, terwijl zij met hun denkkracht zo hard nodig waren voor de wederopbouw van het land. Ik besefte dat ik als hoogopgeleid persoon ook van waarde kon zijn voor de samenleving.’

Terug in Nederland besloot ze daarom deels te werken als docent en deels haar tijd te reserveren als vrijwillig begeleider van Afghaanse vluchtelingen. In 2001 trouwt ze met Ilja, ook docent Klassieke talen, die net als zij een hart heeft voor mensen in andere culturen. Ze gaan aan de slag in Kazachstan als exegetisch adviseur. ‘Die baan was ons op het lijf geschreven, want als docent Grieks en Latijn lazen wij met onze leerlingen ook al het Nieuwe Testament.’

Door polariseren verhard je, en heb je geen oog meer voor de ander

En in 2013 volgt standplaats Jeruzalem waar Marleen als pastoraal werker o.a. Nederlandse bezoekers ontvangt. ‘Mensen nemen vaak een standpunt in: ze zijn pro-Israël of pro-Palestijnen. Maar doordat polarisering in dit land op de loer ligt, verhard je en heb je geen oog meer voor de standpunten van de ander.

Hoe het lukt om geen positie in te nemen in zo’n gepolariseerd conflict? Ik doe het vooral door persoonlijke vragen te stellen aan mensen. Belangstelling te hebben voor wie ze zijn en in te zoomen op hun persoonlijke situatie. Mensen zijn hier vaak bezig met ‘overleven’, waardoor er weinig ruimte is voor hun persoonlijke verhaal.’

‘Wij proberen ze een plek te bieden waar Jezus’ liefde heerst. Waar ze even hun hart kunnen luchten en op kunnen laden, voordat ze weer de samenleving vol uitdagingen instappen. Mensen hebben vaak het gevoel dat ze sterk moeten zijn. Maar als ze hun verhaal doen, komen de angsten naar boven. Dan beginnen mensen soms te huilen. Luisteren en zo een klein stukje vrede kunnen brengen, is ontzettend mooi werk.’

Marleen was onlangs te gast in het tv-programma Het Vermoeden.

Deel dit verhaal:
Gastblogger

Geschreven door:

Thema: Blog
1 maart 2018
Schrijf je in voor de nieuwsbrief

Krijg wekelijks inspiratie en praktische tips over geloof in je dagelijks leven in je mailbox.
Wij zullen je gegevens niet aan derden doorgeven.
Nieuwsbrief