Nummer 3: Hallelujah van Cohen
Een lied van hoop en vertrouwen
Het jaar 2016 was een bijzonder verwarrend jaar. Een donker jaar. Er waren aanslagen in Brussel, Nice en Berlijn. In Istanbul, Caïro en Kabul. En laten we de gruwel daden van Boko Haram in centraal Afrika niet vergeten.
Al deze gebeurtenissen kunnen je angstig en onzeker maken. Waar vind je licht en hoop? Wie houdt ons vast?
Ik vind vertrouwen en zekerheid in relaties, lieve mensen om mij heen. Maar ook muziek is voor mij een bron van hoop.
Het lied Hallelujah van Cohen is zo’n lied van hoop en vertrouwen. Het lied begint heel rustig en zwelt steeds meer aan. Ik voel de te neergeslagen hoop in mijzelf weer groeien, als ik naar dit lied luister.
Hallelujah is een bijzonder lied. Cohen schreef zelf veel verschillende versies. Ik geloof dat er wel 50 coupletten bestaan. Het is een liefdeslied met een religieuze ondertoon. De tekst is geheimzinnig, zoals we van Cohen gewend zijn. Je kunt het lied op verschillende manieren uitleggen.
I did my best, it wasn’t much
I couldn’t feel, so I tried to touch
I’ve told the truth
I didnt come to fool you
And even though it all went wrong
I’ll stand before the Lord of Song
With nothing on my tongue but Hallelujah
Het slotcouplet vind ik persoonlijk aangrijpend. Cohen realiseert zich dat een mens fouten maakt in zijn leven, ook hijzelf maakte fouten. Uiteindelijk staan we met lege handen voor God. In het vertrouwen dat God ons nooit zal laten vallen.
Halleluja!
Mag dat een troost zijn in bange tijden.
John kalishoek
Staat in zijn dagboek geschreven.
29 december 2016