Oh jee, een veegutaariejer (+ recept)
‘En nu heeft mijn zus een nieuwe vriend en dat is een veegutaariejer!’ verzuchtte mijn collega in de koffiepauze. ‘Oh jee’ en ‘Ach nee’ werd er instemmend mee gezucht door andere collega’s. Want tja, een vegetariër, dat was toch wel erg ingewikkeld.
Het is tien jaar geleden, dit voorval. Inmiddels is vegetarisch eten helemaal niet zo’n punt meer. Steeds meer mensen eten (regelmatig) vegetarisch of zelfs veganistisch (geheel zonder dierlijke producten) en ook het aanbod van de supermarkt is daarop afgesteld. Ook voor mensen met voedselallergieën is het aanbod flink verbeterd.
Hoe kook ik voor een vegetariër/veganist?
De collega hielp ik om haar recept om te zetten tot een heerlijke vegetarische variant. In de jaren daarna kwamen er nog regelmatig mensen met dezelfde vraag: hoe kook ik voor een vegetariër/veganist? Ik maakte ooit een veganistische taart voor een jarige die al dat gedoe met allergenen niet zag zitten.
We eten meer vlees dan gezond is
Of vegetarisch eten beter is voor het milieu, daarover zijn de meningen verdeeld. Dat we als Nederlanders meer vlees eten dan gezond is, daar is het Voedingscentrum duidelijk in. Ik schrijf dan ook niet met het doel je te overtuigen van een juiste weg. Maar om tips te geven, als je (soms) vegetarisch of veganistisch wilt eten. Of als je een eter krijgt die graag zo eet.
Zo doe ik het
Ik ben opgevoed door twee vegetariërs. Zelf heb ik gekozen om regelmatig vlees te eten, maar ook regelmatig vegetarisch. Mijn broers zijn vegetariër gebleven. Mijn zus en zwager werden veganist. Een maaltijd koken als ik de familie op visite krijg kost daardoor even wat extra nadenkwerk. Maar vegetarisch en veganistisch koken is goed te doen. Veel vlees is één op één te vervangen door een vegetarische (vega) en soms zelfs veganistische (vegan) vleesvervanger. Er is vegetarisch gehakt en er zijn ‘kip’stukjes, burgers, ‘spek’reepjes en rook’worst’ te koop. Gerechten als pasta, rijst, ovenschotels en risotto zijn gemakkelijk aan te passen. Het vlees vervang je met een vleesvervanger, noten of smaakmakers als ui, champignons en bonen.
Succesrecept
Inmiddels heb ik een geweldig leuke schoonzus, die een heftige glutenallergie heeft. Daardoor kwam er nog een extra drempeltje voor het koken voor mijn familie. Maar iedere drempel kan genomen worden. Hieronder deel ik met liefde mijn succesrespect voor veganistische en/of glutenvrije eters! Zelfs kieskeurige vleesetende kinderen smullen ervan mee.
Recept taco’s: vegetarisch/veganistisch/lactosevrij /glutenvrij
Let op! Als je kookt voor mensen met een voedselallergie is het van belang om goed schoongemaakt keukengerei te gebruiken. Gebruik alleen een glazen snijplank of een schoon bord. Hout en kunststof krijg je nooit helemaal allergenenvrij.
Gebruik voor sambal en gember een ongeopende pot, zodat er geen sporen van allergenen in gekomen zijn door eerder gebruik. Sambal uit een fles is een goed alternatief. En gebruik in de oven niet de hete-lucht-stand, die kan mogelijk achtergebleven allergenen door de hele oven blazen.
Ingrediënten, bij 4 personen:
- 2 dozen van 12 Taco’s (die van AH zijn glutenvrij)
- 1x Basis Pastasaus pikant (AH basissaus is glutenvrij en melkvrij)
- Diverse Roerbakgroenten naar smaak (wortel, courgette, ui, broccoli etc.)
- 1 blok ongekruide tempeh
- 2 Rijpe avocado’s
- 2 teentjes knoflook
- 1 tl citroensap
- 250 ml Kokosyoghurt of sojayoghurt
- 1 bolletje Stemgember op siroop
- 1 tl Sambal
- 2 el Ketjap manis
- ½ krop ijsbergsla, fijngesneden
- 1 komkommer, in blokjes
- 3 tomaten, in blokjes
- Evt. chilisaus
- Kook de harde groenten even kort voor. Snijd alle groente in kleine stukjes. Roerbak de groente in een scheutje (olijf)olie met één uitgeperst teentje knoflook totdat de groente goed beetgaar is.
- Rasp/snij de tempeh ondertussen klein. Bak de tempeh omscheppend in een scheutje olie totdat deze iets knapperig is. Maak ondertussen een marinade van een de sambal, een gesnipperd bolletje stemgember, een eetlepel van de gembersiroop en de ketjap. Roer dit door de gebakken tempeh en houdt warm.
- Schil voor de guacamole de avocado’s (bewaar 1 pit) en prak het vruchtvlees met 1 uitgeperst teentje knoflook en een theelepel citroensap. Bewaar tot gebruik met de pit erbij tegen verkleuren.
- Voeg de pastasaus bij de groenten en warm goed door.
- Bak de taco’s ongeveer 10 minuten in een ovenschaal, totdat ze warm en knapperig zijn.
- Verdeel de rauwkost over 3 bakjes: fijngesneden sla, stukjes tomaat en stukjes komkommer.
- Laat iedereen aan tafel zijn eigen taco vullen met guacamole, tomatengroentesaus, rauwkost en tempeh. Kokosyoghurt vormt een frisse saus, chilisaus kan daarop een goede aanvulling zijn.
Naar smaak aan te vullen met: maïs, gebakken champignons, uitgelekte stukjes ananas, tortillachips naturel. Eet smakelijk!
Karen
Bedankt Geesje voor deze heerlijke recepten! Ik ga de pecan pie ook zeker binnenkort een keer proberen. Kun je de roomboter 1 op 1 vervangen door de plantaardige olie?
19 november 2019Geesje Jaakke-den Toonder
Hoi! Ik heb de roomboter nooit vervangen met olie, dat kan wellicht wel, maar weet ik niet zeker. Ik gebruik altijd plantenboter. (Plantaardige harde margarine zeg maar)
19 november 2019Anoniem
Bedankt voor je reactie! Ik zal het proberen met olie, hoop dat het gaat lukken
19 november 2019